с. Баня, община Разлог, м. „Конешица“
За да гласувате за сградата, моля попълнете валиден Email адрес и натиснете бутона "Гласувай". (Можете да гласувате само за един проект в категория.)
Инвеститор
Гранд Хотел Банско ЕАД
Архитект
Интегра ЕООД
Изпълнител
Стартинг Пойнт ЕООД
Конструктор
инж. Светослав Бачев
Описание на проекта
“Pulse Therme” – център за активен отдих, плувни спортове и СПА в м. „Конешица“, с. Баня, община Разлог
1. Инвестиционни характеристики
„Pulse Therme“ е иновативен СПА комплекс, който предлага комбинация от термални и уелнес услуги, с акцент върху здравословния начин на живот и релаксацията. Разположен е в сърцето на Разложката котловина, грижливо пазен от Рила, Пирин и Родопи. В непосредствена близост се намира село Баня - най-старото селище в района. Основано е от траките, които първи оценили местоположението му и наличието на множество минерални извори, а по-късно наследено от Римляните - първите основатели на съвременните СПА центрове.
Проектът е част от архитектурен ансамбъл от няколко други сдания, намиращи се около него – „ Grand Hotel Therme“ (включва ваканционен комплекс с къщи и блокове), както и хотел „Aspa villa“. Сам по себе си той наследява местоположението на съществуващи местни минерални басейни, като допълнително съживява тяхната функция.
Инвестиционното намерение е да се облагороди и надгради едно занемарено природно-архитектурно богатство, като за целта се възлага задание - да се проектират изцяло нова сграда в модерен алпийски стил с много разнообразни вътрешни СПА съоръжения и минерални басейни в границите на имота.
(9бр. вътрешни + 2бр. външни басейна)
Основните потребителски нужди и желания, на които отговаря СПА центърът, са свързани с физическото и психичното благополучие на човека, като: релаксация и редуциране на стреса, физическо възстановяване, козметични грижи, здравословен начин на живот, социална свързаност и много други индивидуални услуги.
Това е най-голямата и единствена по рода си реализация за последните 50г. в обсега на с. Баня. Тя подпомага развитието на селото и региона с осигуряване на работни места в строителството и след това в ескплоатацията на сградата. Запазва се отрицателната миграция, привличат се български и чуждестранни туристи и се повишават приходите на община Разлог.
Характеристики на сградата: ЗП = 1414.41м2 – кота ±0.00
ЗП = 1555.03м2 – кота +4.00; +6.50 (полуниво)
РЗП = 2969.44м2
Категория на кандидатурата: Проекти, свързани с развитието на градовете
2. Архитектура, дизайн, функционалност (1998 знака)
Градоустройственият аспект на сградата е от изключителна важност, тъй като определя как тя взаимодейства с околната среда, инфраструктурата и общността. Основният принос на цялостната реализация е свързан с решението за възстановяване на забравеното обществено-архитектурно наследство на с.Баня, както и привличането на хора от урбанизираните територии към по-малките населени места – запознанство на човека с природата.
Качеството на функционалното решение се определя по изискването на инвеститора за наличие на нови за българския СПА туризъм атракциони, разположени на едно място, за постигане на максимално удобство и комфорт за ползвателите.
Обликът на сградата се диктува главно от околната природна среда и от вече съществуващата инфраструктура. Като част от планинския пейзаж и част от веригата хотели към “Pulse”, фасадата се изпълнява с естествени материали: дъсчена обшивка, вертикални дървени ламели, фасадна каменна облицовка. За постигане на по-модерна визия, по задание на инвеститора се залагат черен еталбонд по хоризонталите и покривния борд, както и разнородно фасадно осветление с рекламно лого на северната фасада.
Интериорът на „Pulse Therme“ е проектиран с акцент на модерна визия, комфорт и чувство за уют. Залага се основно на по-минималистичен дизайн с прости черти, меко амбиентно осветление и използване на естествени материали като дърво, камък и стъкло за по-добра свързаност между човека и околната среда.
Разпределението на кота ±0.00 е обвързано със сградата на „Grand Hotel Therme“ на юг чрез топла връзка и осигурява достъп на легловата база на хотела със СПА центъра. Тук са разположени масажните стаи, хамамът, калната зона, 2бр. парни бани, големият басейн, плитък басейн за крака 1бр. сауна, 2 релакс зони, както и повечето технически помещения.
Вертикалната комуникация се осъществява посредством 2 стълбищни клетки и асаньор в източната и западната част на сградата.
На кота +4.00 са разположени солна стая, кино зала, стая с водни легла, медена сауна, топли лежанки, парна баня, 3 басейна, като един от тях е външен, ресторант + бар за храни и бар за напитки, като в близост до ресторанта на юг има и отделни санитарни помещения.
В допълнение към сградата е и прилежащата парковата среда с топлите минерални басейни, бар и съблекални, проектирани на север от нея и посочени на приложения ситуационен план.
3. Строителство, енергийна ефективност и технологични показатели
Едно от основните предизвикателства при строителното изпълнение на целия комплекс е прекарването на минералната вода от извора до СПА-то. Тръбният път е с дължина над 100м и засяга редица казуси, възникващи впоследствие за захранването на всички атракциони в границите на имота. Местоположението оказва влияние поради по-трудното транспортиране и осигуряване на строителни материали на обекта – появява се необходимост от място за съхраниение – изгражда се временна складова база. Суровите атмосферни условия за работа през студените сезони също създават сериозни усложнения по време на изпълнението.
При проектирането на ВиК инсталациите са предвидени иновативни за страната ни, напълно автоматизирани системи и термопомпи за допълване на всички басейни с прясна минерална вода, която позволява контролирането на температурите и нивата на отделните съоръжения. Специализиран софтуер с изкуствен интелект спомага регулирането и притока на вода от извора, когато е необходимо, и по този начин ограничава консумацията и оптимизира разходите. Отпадъчната вода от водните басейни бива рециклирана и използвана като естествен енергиен източник за извличане на електроенергия, която служи за намаляване на работната мощност на техниката.
Заложените ОВК инсталации са с необходимия капацитет за обработка и постигане на здравословен микроклимат в подобна среда.
В допълнение към енергийноефективността, е инсталирана и 170kW + 30kW (на бара в имота) покривна фотоволтаична централа за частично намаляване потреблението на електроенергия. Също така към имота е предвидена 1 зарядна станция за електромобили, обслужваща 2 паркоместа.
Вложените материали са съобразени съгласно изискванията за достъпна среда. Към прикачените файлове е приложено и копие на сертификата за енергийна характеристика на сградата.
Инвестицията е изцяло концентрирана и основана върху осигуряването на едно напълно здравословно преживяване. Ползвателите на сградата и комплекса могат да се насладят и на допълнителни специални спортни програми, обвързани с фитнеси “Pulse”.