гр. Разград, бул. "Априлско въстание" 66 - 3
За да гласувате за сградата, моля попълнете валиден Email адрес и натиснете бутона "Гласувай". (Можете да гласувате само за един проект в категория.)
Инвеститор
Биовет АД
Архитект
Ателие Серафимов Архитекти ООД
Изпълнител
Главболгарстрой АД
Конструктор
инж. Любен Пойдовски
Описание на проекта
1. Инвестиционни характеристики на сградата
През последните петнадесет години Биовет АД се утвърди като водещ европейски производител в областта на биотехнологиите, с над 60 годишен опит и традиции. Чрез биосинтез (ферментация) произвеждаме активни субстанции, хранителни добавки, ензими, пробиотици и готови лекарствени форми за животновъдството и хуманната медицина. Биовет АД е част от групата Хювефарма - една от най–успешно развиващите в света компании в сферата на биотехнологиите. Една от причините е, че през последните 20 години е изградената напълно интегрирана система включваща: научно-развойна дейност, производство, регулаторна дейност, продажби и маркетинг. Целта на инвестицията е изграждане на нова функционална сграда отговаряща на изискванията и потребностите на непосредствено разположената до нея производствена сграда и съвместяване на административните офиси на Биовет АД клон Разград. Функционалността на сградата е за обособяване на битови помещения за персонала и лаборатории за произвежданите продукти в инсталация за производство на имуногенни фармацевтични продукти (ИПИФП), както и съвременни и функционални офиси за адмистративния персонал на Биовет АД клон Разград. Общата застроена площ е: 2059,00кв.м. Общата разгъната застроена площ и нетната се припокриват – 10295,00 кв.м. Постигнати технически показатели по ОУП: Плътност на застрояване : 21,31 % Кинт: 0,52 Минимална озеленена площ: 40% Кота корниз: 25 Сградата е проектирана с два входа , които условно разделят сградата на две части – административна и битови помещения и лаборатория. Сградата има следното разпределение:
Подземен етаж – връзка към производствената зона на ИПИФП
• Етаж 1 – Южна част: битови помещения за персонала на ИПИФП и Северна част: фоае и офиси към администрация.
• Етаж 2 – лабораторни помещения обслужващи ИПИФП
• Етаж 3 – технически етаж
• Етаж 4 – админитративни офиси
• Етаж 5 – административни офиси
2. Архитектура, дизайн, функционалност
Настоящия обект е част от заводския комплекс на Биовет, както функционално, така и стилово. Административно-битовата сграда и лаборатория е разположена на ключово място в непосредствена близост до път от републиканската мрежа (Русе – Варна), което я прави представителен елемент на градската среда на Разград. С това са свързани и основните предизвикателства при архитектурното проектиране на сградата. Най-голямото изпитание по време на творческия процес беше да се оформи концепция и дизайн на целия комплекс, които да отговарят едновременно на технологичните, пожарните и чисто естетическите изисквания. Предизвикателството при проектирането е съвместяването на „две сгради в една“, с проектиране и на топла подземна и надземна (на кота ±0,00) връзка към съседната производствена сграда. Допълнително предизвикателство е и иновативната и нестандартна визия на сградата и осигуряването на нейната енергийна ефективност и постигане на изискванията по Добра производствена практика за лабораторните и битовите помещения. Въз основа на геоложкия доклад за сградата и спецификата на конструкцията е избран начин на плоско фундиране върху предварително изградена изкуствена земна основа от четири пласта трошен камък, като върху първия пласт се полага един ред геомрежа „TENAX“ . Върху така подготвената подложка се изпълнява подложен бетон и обща фундаментна плоча.
3. Строителство, енергийна ефективност и технологични показатели
Поради спецификата на терена при направата на изкопа и последващото фундиране е направена хидроизолация с геотекстил между земната маса и бетона. Сградата е осигурена сеизмично на VIII степен на интензивност, както и ветрово, посредством стоманена конструкция. На първият етаж са обособени битови помещения необходими за разположената в съседство производствена сграда, свързани чрез топла връзка. Лабораторните помещения на етаж 2 са проектирани с така нареченото каскадно налягане на въздуха в тях – от ниско към високо, така че да се избегне възможността за замърсяване към съседни помещения или към околната среда. Поради спецификата на помещенията и изискванията на Добрата Производствена Практика (GMP) за чистота таваните, стените, прозорците и вратите са изградени от специфични панели - метална конструкция с полимерно покритие, които могат да се третират с препарати за дезинфекция и постигане на стерилност в помещенията. Специално е обособен етаж 3, който служи като техническа зона. На него са изградени климатични системи и мрежа въздуховоди, които осигуряват притока на въздух в помещенията за постигане на необходимото налягане, температура и кратност на въздухообмена. На етажи 4 и 5 са разположени административни офиси, конферентни зали, зони за хранене и архивни помещения. Едно от иновативните и практични решения е изпълнението на двоен под, в който са разположени комуникациите. Предизвикателство е изпълнението на модерната и ефектна фасада – изградена от алуминиеви профили АЛУМИЛ М7. Изпълнението на сградата, респективно всички конструктивни елементи, се изпълняваше паралелно, което изискваше добра организация и синхронизиране между участниците в изграждането на обекта. Същевременно цялостното строителство на всички подобекти в сградата, беше изключително трудно технологично и конструктивно предизвикателство. Наличните сертификати за строителните материали, машини и съоръжения доказват устойчивостта и качеството на сградата и осигуряват надежност на лабораторните процеси.
Ключови качества на сградата заради които смятаме, че трябва да бъде отличена:
• Стилно архитектурно присъствие в архитектурната среда
• Сградата е изградена в съответствие с последните изискванията на Добрата Производствена Практика(GMP)
• Съвременни и функционални офиси за адмистративния персонал.