Със съдействието на Кнауф

Инсталация за производство на имуногенни фармацевтични продукти (ИПИФП)

гр. Разград, бул. "Априлско въстание" 68 А

Гласуване за Награда на публиката

За да гласувате за сградата, моля попълнете валиден Email адрес и натиснете бутона "Гласувай". (Можете да гласувате само за един проект в категория.)

Детайли за проекта

Инвеститор

Биовет АД

Архитект

Промпроект Варна ЕООД

Изпълнител

Главболгарстрой АД

Конструктор

инж. Любен Пойдовски

Допълнителна информация

Описание на проекта

1. Инвестиционни характеристики на сградата

През последните петнадесет години Биовет АД се утвърди като водещ европейски производител в областта на биотехнологиите, с над 60 годишен опит и традиции. Чрез биосинтез (ферментация) произвеждаме активни субстанции, хранителни добавки, ензими, пробиотици и готови лекарствени форми за животновъдството и хуманната медицина. Биовет АД е част от групата Хювефарма - една от най–успешно развиващите се в света компании в сферата на биотехнологиите. Една от причините е, че през последните 20 години е изградена напълно интегрирана система включваща: научно-развойна дейност, производство, регулаторна дейност, продажби и маркетинг. Целта на инвестицията е разширяване на производственото портфолио на БИОВЕТ и Хювефарма и реализация в нови сфери/пазари. Функционално сградата е предвидена за производсво на ваксини за ветиринарната медицина от началния етап до краен продукт. Сградата е изградена в съответствие с последните изискванията на Добрата Производствена Практика(GMP) и синхронизирана с европейските изисквания за производство на ваксини. Общата застроена площ е: 13 286,00 кв.м. Общата разгъната застроена площ и нетната се припокриват – 26747 кв.м., на територията на страната това е най-голямата по площ сграда с квалифицирани помещения спрямо класа на чистотата им. Постигнати технически показатели по ОУП: Плътност на застрояване : 21,42 % Кинт: 0,52 Минимална озеленена площ: 20% Кота корниз: 13 Сградата има следното разпределение: 

• Кота -4,90 - зона за подземни комуникации - деконтаминация

• Кота ±0,00 - Техническо помещение за подготовка на вода и пара - Техническа работилница - Трафопост 5х2500 kVA - Студов енергиен център - Склад за входящи суровини и материали - Склад за готова продукция - Помещения за опаковане и етикетиране - Помещения за претегляне на суровини - Помещения за вземане на проби - Помещения за приготвяне на помощна среда - Помещения за съхранение на междинни продукти - Зона Банки - Зона за производство на Бактериални ваксини - Зона за производство на Вирусни ваксини - Зона за производство на ваксини базирани на яйца - Зона Пълнене

• Кота +8,20 - Компресорно - Ел.табла - КИП зала - Офиси - Студов енергиен център - Котелно - Техническа зона

2. Архитектура, дизайн, функционалност

Настоящия обект е част от заводския комплекс на Биовет, както функционално, така и стилово.Производствения корпус ИПИФП е разположен на ключово място в непосредствена близост до път от републиканската мрежа (Русе – Варна), което го прави представителен елемент на градската среда на Разград. Основните предизвикателства при архитектурното проектиране на сградата, бяха да се оформи концепция и дизайн на целия комплекс, които да отговарят едновременно на технологичните, пожарните и чисто естетическите изисквания. Предизвикателството при проектирането на сградата са сложните геоложки условия, размера и спецификата на сградата. Във връзка с това е избран начин на фундиране чрез изливни пилоти. Пилотите са с диаметър до1500мм, което е нестандартно решение. Върху тях са монтирани стаманобетонни колони в единични чашковидни фундаменти, за да се гарантира стабилността и устойчивостта на сградата. Подземно са изпълнени коридори, които служат за транспортиране на отпадъците от производствените зони към специални съоръжения за третиране и обезаразяването им. Поради спецификата на производство и изискванията за чистота на производствените помещения - таваните, стените, прозорците и вратите, са изградени от специфични панели - метална конструкция с полимерно покритие, които могат да се третират с препарати за дезинфекция и постигане на стерилност в помещенията.

Производствените помещения са проектирани с така нареченото каскадно налягане на въздуха в тях – от ниско към високо, така че да се избегне възможността за замърсянване към съседни производствени помещения или към околната среда. Специално е обособен етаж, който да служи като техническа зона. На него са изградени климатични системи и мрежа от въздуховоди, които осигуряват притока на въздух в помещенията за постигане на необходимото налягане, температура и кратност на въздухообмена. На изход от помещенията има специални системи с филтри за пречистване на въздуха. Обособени са и помещения за съоръжения за захранване на системите с процесен въздух, топла вода, пречистена вода, вода за инжекции, чиста пара. Всички процеси и съоръжения са автоматизирани, като на техническия етаж е обособена зала за наблюдение и контрол на всички съоръжения и системи.

3. Строителство, енергийна ефективност и технологични показатели

Предизвикателствата и постиженията при строителното изпълнение на сградата произлизат от спецификата на терена. След направата на изкопа и последващото фундиране с изливни стоманобетонни пилоти е направена хидроизолация с геотекстил между земната маса и бетона. Сградата е изпълнена със стоманобетонна сглобяема конструкция. Колоните в сградата са високи 12,50 м. с правоъгълно сечение. За монтажа на една от машините - лиофилизатор, е направен допълнителен самостоятелен фундамент, който е изпълнен с висока точност от ±1мм спрямо изискванията и схемите предоставени от производителя. При проектирането и изпълнението на системите за получаване на топла вода и вода за охлаждане са изградени системи за оползотворяване на остатъчната енергия с цел максимална енергийна ефективност. Фасадите са изпълнени с термопанели с 120мм вата, а покривът е плосък и е изолиран с бетизол, който е екологично топло и шумоизолационна замазка. Тези мерки определят високата степен на енергиина ефективност на сградата. Отводняването на покрива се извършва посредством система на GEBERIT. Успоредно с горепосоченото, конструкцията е осигурена сеизмично на VIII степен на интензивност, както и ветрово, посредством стоманена конструкция. Изпълнението на сградата, респективно всички конструктивни елементи, беше организирано успоредно, което само по себе си изискваше до добра организация на строителния процес. Същевременно цялостното строителство на всички подобекти в сградата, беше изключително трудно технологично и конструктивно предизвикателство. Автоматизацията е реализирана чрез системи за управление на технологичните процеси на фирмите: Emerson, Syntegon, Lighthouse. Това са съвременни системи, които постигат висока степен на автоматизация с минимална човешка намеса. Наличните сертификати за строителните материали, машини и съоръжения, доказват устойчивостта и качеството на сградата и осигуряват надежност на производствения процес.

Ключови качества на сградата заради които смятаме, че трябва да бъде отличена: 

• Сложна конструкция поради естеството на оборудването и класа на чистота на помещенията; 

• Сградата е изградена в съответствие с последните изискванията на Добрата Производствена Практика(GMP) и синхронизирана с европейските изисквания за производство на ваксини.

• Инсталираното оборудване, автоматизация и ноу-хау са на най-високо световно ниво и обединяват в себе си както 60 годишния опит и традиции в областта на биотехнологиите и биосинтеза от страна на Биовет АД, така и най-съвременните техники, технологии и практики. 

ПРЕДИШЕН ПРОЕКТ

Завод за керамични тухли и изолационни блокове "Тайфун"

СЛЕДВАЩ ПРОЕКТ

Производствена и складова сграда за биокозметични продукти