Младежки културен център "Георги Братанов"

гр. Ямбол

Гласуване за Награда на публиката

За да гласувате за сградата, моля попълнете валиден Email адрес и натиснете бутона "Гласувай". (Можете да гласувате само за един проект в категория.)

Детайли за проекта

Инвеститор

Община Ямбол

Архитект

Архитектура - К ЕООД ( арх. Сотир Камбуров)

Изпълнител

Главболгарстрой АД

Конструктор

Архитектура - К ЕООД

Допълнителна информация

Описание на проекта

Инвестиционни характеристики на сградата Инвестицията за Младежки културен център „Георги Братанов“, гр. Ямбол е реализирана по проект „Ремонт и модернизация на Младежки културен център“, АДБФП № BG16RFOP001-1.017-0008-С01 и Договор за финансиране на допустим проект № 21F-000484 от 14.05.2021 г., който се осъществява с комбинирана подкрепа – безвъзмездна финансова помощ и заемно финансиране от ДЗЗД „Фонд за устойчиви градове“ – Фонд за градско развитие ЮГ, с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейски фонд за регионално развитие. Младежкият културен център предоставя съвременна и функционална материална база за реализиране на инициативи и дейности, насочени към младежите в региона. Тук се осигуряват условия за разнообразно оползотворяване на свободното време, професионална ориентация, извънучилищна образователна и културна дейност.

Сградата разполага със зали за срещи, конференции, музикални и танцови събития, клубове по интереси, както и заведение за хранене. Освен това, пространствата са подходящи за организиране на тържества, балове и официални чествания. Младежкият културен център изпълнява ключова роля като място за обмен на информация, социални контакти и личностно развитие. Тук различни възрастови групи – деца, ученици, младежи, родители и техните семейства – намират платформа за споделяне на знания, умения и опит. Центърът съчетава образователни и социални дейности с цел изграждане на активна и ангажирана младежка общност. Сградата на „Младежки културен център“ - Ямбол е в пълно съответствие с критериите на Инициативата на Европейската комисия за Новия Европейски Баухаус. Сградата, първоначално построена в миналото, е отговаряла на нуждите на друго време, с различни технологии, начин на общуване и ценности. Днес задачата беше да се адаптира тази структура към съвременните обществени потребности – обучение, разширяване на кръгозора и интересите на младите хора, с акцент върху модерната технологична осигуреност. Основната цел бе да се реконструира, разшири и функционално преразпредели занемарената във времето сграда, така че да се създаде ново интегрирано пространство, свързващо сградата, реката, парка и съществуващата спортна инфраструктура, в полза на младежите в Ямбол. Проектът обхваща застроена площ от 1563 м², което включва основната сграда и прилежащите й функционални зони. Общата площ на обекта възлиза на 3353 м².

Допълнително към това са създадени 2258 м² нови благоустроени пространства, предназначени за обществено ползване, като алеи, места за отдих и зони за свободно движение. Озеленените площи, които допринасят за естетиката и екологичния баланс на комплекса, възлизат на 2165 м², създавайки приятна и приветлива среда. За улеснение на достъпа и паркирането са изградени нови паркинги и довеждащи улици с площ от 968 м², осигурявайки комфорт и удобство за посетителите на комплекса. Нетната площ е 3353 м². Архитектура, дизайн, функционалност Сградата се намира в Градския парк на Ямбол – един от най-големите в България, заобиколен от водите на река Тунджа. В непосредствена близост до Младежкия културен център, свързана с перголна връзка, е разположена спортна зала "Диана". Комплексното използване на двата обекта е традиция, която с осъществяването на този проект и след текущата реконструкция на спортната зала ще се развие още повече. Това ще разшири функционалността и ще предостави допълнителни възможности за развитие на спортни и културни дейности в града. Сградата е проектирана с цел да осигури оптимално функционално и пространствено взаимодействие между архитектурата, парка, реката и новите озеленени пространства, придобивайки съвременен и атрактивен външен вид. Основно предизвикателство бе създаването на единство и естетическа привлекателност в интериорните решения, които да осигуряват максимална гъвкавост и възможности за различни начини на ползване. Всяко едно от вътрешните пространства осигурява видимост към парка и реката, постигайки единство между външно и вътрешно пространство. Изграден е нов паркинг, с осигурен достъп за паркиране на инвалиди и леки коли. Сградата предлага напълно ново пространствено и функционално решение, включващо преустройство на входовете, нови фоайета и зони за различни дейности, както и осигуряване на универсален достъп до всички нива чрез асансьори и рампи. Проектът включва нови тоалетни, ново решение за сцената и залата с подобрена акустика, както и спазване на съвременните пожарни, екологични и енергийни стандарти.

Всички вътрешни пространства, зали, кабинети, фоайета, амфитеатри, сладкарница и заведение за хранене, както и многофункционалната зала и външните зони, са с изцяло нов интериорен дизайн. За реализацията са използвани съвременни и ефективни материали, които гарантират дълготрайна употреба на сградата. Цветовите решения са балансирани, свежи и младежки, а облицовките включват ефектни мазилки, цветно стъкло, гранитогрес и други материали, всички хармониращи с природата наоколо – реката и парка. Фасадите на сградата са облицовани с бял еталбонд, като светлосенките, създадени от слънчевата светлина и ефектното осветление, създават запомнящ се архитектурен образ. Отражението на бялото в реката допълнително засилва визуалния ефект, придавайки на сградата уникален и отличителен характер. Първият етаж е функционално и пространствено свързан с паркоустройството пред сградата. На това ниво са разположени следните функционални звена: основен вход, преддверие с панорамен асансьор, фоайе, кафе, сладкарница, зала за игри, занималня и зала за рождени дни, както и амфитеатър. Осигурена е и пространствена връзка с ниво +150, където се намира зала с директен достъп към заведението за хранене. В страничен коридор са разположени кабинети за музикална, танцова и театрална подготовка, както и тоалетни за посетители и отделни съблекални за момчета и момичета, обслужващи залите. На етажа се намират и помощни помещения, включително складове, кухня, умивалня и подготвителна зона към сладкарницата, вентилационни помещения, газово котелно, главно електрическо табло, зала за видеонаблюдение и охрана. Достъпът до втория етаж на сградата се осъществява чрез външна самостоятелна рампа и тържествено стълбище, както и чрез панорамен асансьор и две вътрешни стълбища. На този етаж са разположени мултифункционална зала със сцена, голямо фоайе с амфитеатър, както и кабинети за езикова, музикална, танцова подготовка, а също и кабинети по астрономия, математика и други дисциплини. Изградени са помощни помещения, включващи гримьорни към сцената, складове, котелно помещение и тоалетни за посетители и др.

Фоайето е с пространствена и визуална връзка със залата на ресторанта, който е разположен на междинно ниво. В него са изградени две зали за хранене, кухня, складове и тераса, разположена над река Тунджа, предоставяща панорамна гледка. Третият етаж се състои от кабинети за младежи и от помощни обслужващи помещения. Общите части на сградата включват фоайета на няколко нива, коридори, тоалетни и две стълбищни клетки. Фасадите са проектирани в комбинация от бял еталбонд и дървесен фладер, което придава съвременен и естетичен външен вид. Покривът на сградата е топлоизолиран, като отводняването се извършва външно чрез олуци и водосточни тръби. Първоначалната хидроизолация на покрива е изцяло подменена за осигуряване на по-добра защита и дълготрайност. Сградата разполага с външен самостоятелен паркинг, тъй като наличието на подземни води не позволява изграждането на подземен паркинг. Основният акцент в проекта е взаимовръзката между Градския парк, сградата и реката, която играе ключова роля в постигането на търсения визуален и естетически ефект. Строителство, енергийна ефективност и технологични показатели Старата сграда, изградена по монолитен метод и без запазена документация, се състоеше от остарели дървени облицовки по стените и окачени рабицови тавани, които на места бяха провиснали и разрушени. Всичко това криеше непредвидени дефекти в сградата, което правеше предварителната оценка на пукнатини, течове и конструктивни проблеми невъзможна. Проектантския екип пое пълна отговорност и вземаше бързи решения в хода на изпълнение на проекта, което позволи сградата да бъде завършена в срок. Сградата получи изцяло ново инсталационно оборудване, включващо: нови осветителни, двигателни, озвучителни, пожарни, интернет инсталации , видеонаблюдение, сценично осветление, ВиК инсталации. Изградено е комплексно отопление за термопомпи, газ с рекооперация на топлия въздух, нови вентилационни системи с автоматизация, и възможност за осигуряване на различни режими на икономичност при потреблението в денонощието, без това да нарушава качество на ползване. Фасадата и покрива бяха обновени и топлоизолирани и с това бе осигурена и част от енергийна ефективност на сградата. Основните предизвикателства включваха и максималното запазване на съществуващите дървета в парка, адаптиране към високите подпочвени води и справяне със строителни неизвестности при откриване на старите конструктивни елементи.

Около сградата бяха създадени нови благоустроени пространства. Реконструирана е съществуващата перголна връзка със зала "Диана", която сега служи като място за игри на открито, както и за организиране на коктейли, празненства, сватби и други събития. Външните пространства осигуряват функционална и визуална връзка между сградата, парка и реката. Създадени са зони за срещи, игри на открито, изложби, състезания, както и за театрални представления и концерти на открито, които обогатяват културния живот на града. Изграждането на зали за тренировки и спорт в сградата допринася за насърчаване на здравословен начин на живот. Връзката със зала „Диана“ разширява възможностите за спорт и физическа активност, предлагайки на младежите в целия град комплексни условия за активен и здравословен живот. Новите благоустроени пространства около сградата създават допълнителни възможности за спортни активности на открито, включително игри с велосипеди, тротинетки и ролери. Инвестицията в отопление чрез термопомпи, водно слънчево отопление на водата, газови котли за най-студените дни, рекооперация на топлия въздух на вентилацията, енергоспестяващи осветителни тела, лед сценично осветление, топлоизолация на фасади и покрив, спомагат за намаляване на въглеродния отпечатък при ползването на сградата . Изградени са и нови вентилационни системи, с възможност за подобряване качеството на въздуха, чрез филтриране, йонизиране, термичен и влагов контрол и др. Внедрена е автоматизация за управление на отоплението, осветлението, системите за охрана, видеонаблюдение, пожароизвестяване и вентилация, което е част от реализираните мерки за ефективно функциониране на сградата. Изграден е нов паркинг с осигурени допълнителни места за хора с увреждания и електромобили. Зареждане за електроавтомобили не е предвидено, тъй като сградата се намира в парк и нейното ползване е предимно пешеходно. Такава възможност на по – късен етап лесно може да бъде подсигурена, тъй като са предвидени резервна мощност и ел. табла.

3 ключови качества на сградата:
• Многофункционалност, насочена към младежите: Сградата предлага уникални функционални възможности, специално предназначени за младежите, които са бъдещето на Ямбол. Тя е проектирана като пространство, което ще привлече и задържи младите хора в града, създавайки им място, което да обичат и в което да виждат помощ при своето развитие.
• Интеграция на природната среда и културната инфраструктура: Разположението на сградата съчетава хармонично парка, реката и спортната зала "Диана". Това уникално местоположение създава синергия между природните и културните елементи, като всеки от тях се мултиплицира функционално и естетически, обогатявайки цялостното преживяване за посетителите.
• Съвременна трансформация на стара сграда: От сграда, построена през 60-те години, се постигна най-добро представяне в технологично, енергийно и функционално отношение. Проектът успешно препраща сградата в съвременния ден, като мултифункционалността й гарантира дълготрайност и актуалност за години напред. Тя остава свързана с емоционалното минало на жителите, като същевременно се вписва в бъдещето на Ямбол, в духа на девиза на града „Ида от древността и отивам в бъдещето”.

ПРЕДИШЕН ПРОЕКТ

Дом на културата

СЛЕДВАЩ ПРОЕКТ

Многофункционална сграда за учебни цели, библиотека "проф. Богдан Богданов" и музей на НБУ