гр. Варна, ВВМУ "Никола Йонков Вапцаров"
За да гласувате за сградата, моля попълнете валиден Email адрес и натиснете бутона "Гласувай". (Можете да гласувате само за един проект в категория.)
Инвеститор
ВВМУ "Никола Йонков Вапцаров", гр. Варна
Архитект
Редокс ООД, гр. Варна
Изпълнител
ТЕРМАЛ ИНЖЕНЕРИНГ ООД, гр. Бургас
Описание на проекта
Съоръжението представлява дълбоководен басейн с площ 12,50 на 25,00 метра и дълбочина, варираща от 3 до 5 метра.
Тренировъчното съоръжение разполага със изключително модерни системи за пресъздаване на автентична обстановка и реални ситуации в открито море. Басейн разполага с: инсталация за генериране на вълни, пресъздаващи усещането за бурно море; изкуствен дим, за пресъздаване на мъгла и пожар; система от разпръскващи кранове за пресъздаване на дъжд; високо честотни прожектори за пресъздаване на визуален ефект от гръмотевична буря; активно затъмняване на прозоречните елементи за пресъздаване на нощна среда; акустична система за пресъздаване на реална звукова среда; и други допълващи системи. Освен активните 5D визуализиращи системи, тренировъчното съоръжение разполага и с тренажорна хеликоптерна кабина, която симулира реална ситуация на хеликоптерна катастрофа. Кабината има възможност както за левитиране над водната повърхност, така и за активно потапяне и ротиране на 360 градуса. Това позволява пресъздаването на напълно реални сценарии и изключва възможността за рутинно тренировъчно упражнение, тъй като трениращите не знаят предварително в какво положение изпитващите ще ги поставят и пред какви изпитания. Зоната за тренировки разполага и с басейнова кула с височина 7,5 м и други специализирани системи, поддържащи обучението за целогодишна практика на специалистите от формированията на ВМС, ВВС, както и провеждането на курсове по леководолазно дело. Основните функции на дълбоководния басейн в Морско училище са отработване на широк спектър морски спасителни операции, както и осигуряване на подготовката на водолазите от ВМС и силите за специални операции на Българската армия.
Дълбоководният басейн е създаден по стандартите на международните изисквания за провеждане и подготовка за оцеляване на море, включително и за екипажи и пасажери на хеликоптери.
Сградата разполага с прилежащи учебни зали за теоретична подготовка. Подобни съоръжения са изградени още в Румъния, Турция и Украйна, но към настоящия момент Центъра по оцеляване на море в гр. Варна се явява най-модерното и ново активно съоръжение от този тип на целия Балкански полуостров. Като той заема мястото на незаобиколим фактор в тренировъчния процес за целия Източен фланг на НАТО.
Обектът е ситуиран в ПИ с идентификатор 10135.2560.428, по плана на район Приморски, гр. Варна, Община Варна. Имотът има лице към четири улици, които граничат с югоизточната, южната, югозападната и североизточната имотни граници на парцела. Поземленият имот е с площ от 91 063 кв.м., съгласно КК на гр. Варна. В него има редица съществуващи сгради и съоръжения.
Инвестиционният проект обхваща: Изграждане на дълбоководен басейн за учебно-практически и тренировъчни цели за нуждите на ВВМУ, находящ на територията на ВВМУ „Н.Й. Вапцаров“, ул. Васил Друмев № 73, гр. Варна, Община Варна. Застроена площ /ЗП/ = 1 284,12 кв.м., Разгъната застроена площ /РЗП/ = 3 744,40 кв.м Обемно-пространственото решение на сградата е продиктувано от желанието на Възложителя да изгради едно модерно, функционално и устойчиво във времето съоръжение. Само по себе си то включва редица специфични изисквания по отношение на ситуиране, контакт със съществуваща сграда на Учебно-спортния комплекс, осветеност, възможност за пълно затъмняване на основната зала, дълбочинност на басейна и други.
Проектираната сграда представлява комбинация от стоманобетонна и стоманена конструкция. Предвидени са две подземни нива, които са технически етажи, съдържащи необходимите инсталации и съоръжения за функционирането на сградата. Горната част на сградата представлява метална-пространствена конструкция, която оформя пространство с голяма светла височина. Плановото решение на сградата е ортогонално, тя представлява правоъгълник с правилна форма.
Сградата се развива на две подземни и две надземни нива. Главният вход на сградата се намира на североизток и е ситуиран на кота ±0,00 = +52,90. Подземен етаж на кота -6,30 са разположени: дъно-басейн, компенсаторен резервоар (намиращ се под дъното на плитката част на басейна), стълбищна клетка, помещение за химични реагенти, помещение за ГРТ, склад, обслужваща зона около басейна. Подземен етаж на кота -3,30 са разположени: стълбищна клетка, помещение за генератор на вълни, склад, обслужваща зона около басейна, изход чрез рампа на ниво терен към югозападната фасада. Първи етаж на кота ± 0,00 са разположени: входен ветробран, входно фоайе, стълбищна клетка, два склада за помощен инвентар, хигиенен филтър за жени и мъже, основна зала с басейн и изход чрез рампа на ниво терен към югозападната фасада. Втори етаж на кота + 3,15 са разположени: стълбищна клетка, предверие, санитарен възел с предверие и две лекционни зали за по 30 човека. От строителна гледна точка сградата се явява голямо изпитание, особено поради сложността на надлъжните си фасади и тяхната наклоненост. Постоянната игра на плът и стъкло, в комбинация с наклон от 7 градуса спрямо отвесната равнина, се явяват реално предизвикателство за устойчивото и дълготрайно осигуряване на водоплътност и въздухоплътност на сградната обвивка.
Непрестанната екипна работа, високия професионализъм и отдаденост на целия строителен и проектантски екип /архитекти, конструктори, фасадни инженери и др./ осигуряват завидния краен резултат изразяващ се в качеството, детайлността, и дизайна на завършения обект.