Варна, ул. Македония 40
Инвеститор
МЕНАТУОРК ПРОДЖЕКТ АД
Архитект
ДЕКАРТ ООД
Изпълнител
ЕЛИТ ХОУМ ЕООД
Конструктор
АН-ИНВЕСТ 1 ЕООД
Описание на проекта
Предизвикателството пред жилищна сграда „Комбина“ бе да съчетае фина съвременна строителна концепция със съществуваща сграда-паметник на културата, която е и емблематична локация за родната филмова история, реализирайки снимачния процес на първия български екшън филм, откъдето произтича и името й.
Сградата-паметник на културата на ул. Македония 40 е построена през 1927 г. по проект на италианския архитект Емилио Радели. Проектирана и реализирана с характерните за своята епоха форми, симетрия, флорални декоративни мотиви, разпределение и строителни материали, тя е пример за еднофамилна архитектура за времето си и за този тогава краен квартал на гр. Варна, който е бил в началото на своето развитие. През 1982 г. е премиерата на филма „Комбина“, обявен за „първия български криминален екшън от съвременен тип”. Лентата под режисурата на Никола Рударов и по сценарий на Владимир Ганев се радва на огромен зрителски интерес с модерния вид на героите, „тарикатските“ диалози, морската обстановка, ръкопашните схватки, стрелбите и преследванията с коли. Затвърждава главните герои, сред които Иван Иванов, Ваня Цветкова, Николай Сотиров, Вълчо Камарашев, Марио Кръстев, Светозар Неделчев и Павел Дойчев, като звезди и секс-символи на българското кино. Още същата година печели Награда за сценарий - Фестивал на българския игрален филм „Златна роза“ Варна и Награда за „Популярност сред зрителите“ от Съюза на българските филмови дейци.
Сградата на ул. Македония 40 във Варна е основна снимачна площадка на лентата, отреждайки й място в историята на българската кинематография. Настоящата жилищна сграда „Комбина“ реализира уважение към обществената значимост, архитектурната и градска среда, като възстановява и подчертава сградата - архитектурен паметник на арх. Радели - от една страна. От друга - без да се опитва да повтаря, предлага в нова част съвременно визуално и функционално решение чрез контраст на обем и материя. Целта е изразяване характеристиките на двете части, без допускане на имитация. Само така те могат да продължат съществуването си едновременно заедно и поотделно със собствена характеристика - образ на своята епоха. По този начин стойността на сграда-паметник остава акцентирана, като в същото време една силно изразена и минималистична съвременна архитектура едновременно я изтъква и представя свой собствен характер.
Жилищна сграда „Комбина“ уплътнява имота в дълбочина и височина, покривайки калкан на съществуващата жилищна сграда от север, представител на съвременните градски показатели и архитектура. По този начин новооформеният обем разпределя 6 жилищни етажа и 2 подземни парко-нива, от които 12 апартамента с прилежащите им избени помещения, 24 паркоместа, обслужвани от автомобилна платформа и новоизградена вертикална комуникация: енергоефективен иновативен дизайнерски асансьор KONE, общи части, коридори и стълбище - естествено осветено, с настилка от гранит и допълнително дизайнерско нискоенергийно осветление. Така вертикалът обхваща всички нива, независимо дали са разположени в сградата-паметник, обемът над нея или в новата част.
„Комбина“ е реализирана с висококачествена степен на завършеност, с отръбяване и окабеляване за газова инсталация по хоризонтал и вертикал, с акцент върху естествените материали и енергийната ефективност, и при най-актуални комуникационни системи. Постигнат е съвременен дизайн в контекст на контраст между двете части. Новата част е със съвременен минималистичен вид и модерно излъчване. Новоизградените нива над сградата-паметник, като елемент от новата част, са обем с максимално изчистена форма от остъклена стоманобетонна конструкция с лек огледален ефект, за да отрази околната среда, за да дематериализира надстройката и за да я отдели умишлено от архитектурния паметник. Нивото между обема и съществуващата сграда е отдръпнато навътре, за да се подчертаят фронтоните на двете фасади, декоративните елементи над тях и извисяващите се пиластри над главния корниз на сградата.
Фасадите и детайлите по декорацията на сграда-паметник са напълно реставрирани чрез шаблони, ръчен труд и минералните мазилки и бои RÖFIX, а дограмата е лазерно заснета, изпълнена от тиково дърво, реализирана в бял цвят, с троен стъклопакет 44 мм. Парапетите от ковано желязо също са възстановени. Новата част комбинира алуминиева стъклена окачена фасада с троен стъклопакет 58 мм с високоселективни стъкла SKN на Saint-Gobain, фиброцимент и технически камък с дограма Schüco при троен стъклопакет 44 мм.
Външните и вътрешни подпрозоречни первази са от естествен камък, а парапетите в новата част - от алуминий и триплексово стъкло. „Комбина“ имплементира едноименния филм чрез кадри от лентата и информация за продукцията в естетизацията на интериора по всички етажи.
Ландшафтната архитектура освен многообразие от зеленина на вход и по периферията на имота, включва и тематична метална скулптора - „кинаджийски сет“ в двора, успоредно с реконструираната и възстановена ограда от ковано желязо с плътна и ажурна част - завинаги запаметена в кадрите на филма с типичния си дизайн и неизменната табелка „Образцов дом“, която е там и сега!
Един филм, имплантиран в сграда! Днес „Комбина“ е жилищна сграда-паметник на културата, част от българската филмова история с фина съвременна архитектура.
Прикачени документи